Курс UX Research від Projector.Online і не тільки
Нещодавно добіг кінця один з найкращих online курсів, на якому я навчалася — UX Research у Projector.Online під пильним кураторством Юри Грановсього із “Агентів змін”. Забігаючи наперед раджу при можливості приєднатися до наступного набору у випадку, якщо відчуваєте, що є моменти у процесах або методах дослідження, які потребують пояснення або структурування.
Трішки передісторії: я прихильниця online навчання з багатьох причин, але основна — неможливість бути у двох місцях одночасно. Також у мене був достатньо чіткий запит стосовно навчального контенту — це структурований дослідницький процес з “м’ясом”. І тут почалося найцікавіше: інтернет багатий на різноманітні курси UX/UI дизайну у доволі загальному форматі, але досить небагато профільних. Результатами моїх пошуків були (звісно) боги UX Nielsen Norman Group, які через пандемію поступово переходять у online формат, Projector.Online, Experience Haus та General Assembly.
На першому місці за контентом були курси Projector, але всі цікаві, нажаль, були в offline форматі. Тому з розбитим серцем я зупинилася на курсі User Experience & Interface Design лондонської школи Experience Haus. Але про нього я розповім пізніше, тому що через місяць навчання у моє життя увірвався згаданий вище курс UX Research, на який я зареєструвалась як тільки прочитала програму.
Projector
Projector — це українська освітня платформа, яка поєднала професіоналів з різних сфер дизайну, розробки, маркетингу, менеджменту та студентів, створивши якісні курси по актуальним темам. Мені дуже подобається їх підхід: “Обираючи поміж теорією та практикою, ми обираємо практику. Обираючи поміж думати та робити, ми обираємо думати та робити”. Маленьке уточнення: теорії теж предостатньо. Також нещодавно засновник платформи Олександр Трегуб анонсував перехід Projector в online формат, то ж очікуємо ще більше якісного контенту.
Тривалість курсу — 2 місяці. Як можна здогадатися з назви, курс зосереджений саме на дослідженнях: від побудови дослідницької стратегії, використання різних методів досліджень (інтерв’ю, тестувань, спостережень, опитування), обробки результатів (категоризація інсайтів, карт емпатії, POV, JTBD, CJM) до валідації рішень та презентації їх замовнику (детальнішу програма читайте на сторінці курсу). До речі, кожна з команд працювала з реальними представниками бізнесу: сервісом Bolt, Укрпоштою та Сільпо.
Кожній з вищезгаданих тем присвячена теоретична частина — відеолекція, окрім якої є ще купа додаткових матеріалів, яких мені вистачить читати на рік вперед. В лекціях немає “води”, все дуже конкретно та з великою кількістю практичних порад. Окрема любов — це бонусні відео з запрошеними експертами, які є майже у кожному розділі. Вони органічно доповнюють лекції та дають ширший погляд на тему.
Практика 👩🏻🔬
Якщо ви, як і я, шукаєте підкріплення теорії практикою, то вам однозначно на цей курс. Двічі на тиждень публікувалися лекції, до кожної з них — обов’язкові до виконання практичні завдання. Самі лекції побудовані таким чином, щоб пройти весь дослідницький процес крок за кроком, зрозуміти як ці кроки пов’язані та на що слід звертати увагу. В моїй команді робота була налогоджена так, щоб кожен студент спробував на практиці всі етапи дослідницького процесу. Для синхронізації та ухвалення загальних рішень ми використовували щотижневі конференц-дзвінки у Zoom. В основному ми працювали у Miro, але немає жодних обмежень стосовно додаткових інструментів та сервісів, головне — щоб вони допомагали роботі у вашій команді. Якщо виникали незрозумілі моменти, на допомогу приходили спільнота студентів у Slack та куратор.
Але і це ще не все — кожного тижня в додаток до лекцій відбувався вебінар. І якщо з якихсь причин лекція могла здатися простою, то вебінар дуже швидко ставив все на своє місце. Я уявляла собі це більше як рефлексію на тему тижневої лекції, але як виявилося це був повноцінний воркшоп, під час якого всі студенти мали змогу попрактикуватися на турботливо заготовлених куратором завданнях і по ходу з’ясовувати всі незрозумілі моменти (ну або знайти нові). До того ж завдяки щотижневим вебінарам, всі команди залишалися на одній хвилі, а кожний новий вебінар був все теплішим — на останньому ми, здається, провели більше 3 години.
Командна робота ⛹🏻♀️
Вже с перших занять ми з головою занурилися у реальні умови, як нам і обіцяв Юра. Всі студенти відразу діляться на команди приблизно по 5 людей та працюють над завданням для одного із клієнтів. Всі перемовини та комунікація з яким ведуться вже безпосередньо командою (при необхідності куратор може підключитися, але з нас ростили самостійних дослідників). На початку може бути складно та незрозуміло з організацією роботи всередині команди, я б радила відразу домовитися про формат взаємодії — це може бути дошка зі статусом задач у Notion, Trello, Miro (чи іншій платформі на ваш смак), щотижневі конференц-дзвінки та чітко проговорена система взаємодії всередині команди, — все це легко зробити, тому що курс online. Вся комунікація велася через Slack, що було дуже зручно, тому що питання з різних команд обговорювалися у загальному чаті.
Саме завдяки роботі у команді з’являються чіткіші дедлайни та більше ресурсів на кожне завдання, а при обговореннях — цікаві думки.
Час ⏱
У описі курсу рекомендують бронювати на навчання приблизно 20 годин на тиждень і вони не жартують — раджу вивільнити час, воно того вартує. Особливу часу не вистачає на початку: окрім купи нової інформації потрібно налагоджувати командну роботу. Але вже через тиждень-півтора, коли звикаєш до темпу та людей, з якими працюєш, все починає виглядати набагато привабливіше. Невелика рекомендація: проходити одночасно з цим курсом інші — так собі ідея, але так історично склалося що мені довелося поєднувати упродовж місяця два курси і не можу сказати, що це був спокійний та збалансований час. Тож не раджу так робити.
Що в результаті? 💡
По закінченню курсу у вас буде розуміння дослідницького процесу, взаємозв’язків різних методів та їх обґрунтованість стосовно розв’язання певних задач. Курс добре структурований, теоретичні знання відразу підкріплюються практикою (у великих кількостях), весь процес побудований логічно та зрозуміло. Також у вас в арсеналі буде набір інструментів для проведення повноцінного дослідницького процесу, багато додаткових матеріалів та розуміння де і навіщо заглиблюватись, якщо цього потребує завдання.
Окремо вдячність куратору, Юрі Грановському, який постійно тримав нас в тонусі, збирав до купи на вебінарах та підтримував всі ці 2 місяці. Дуже класно, коли куратор з головою у темі досліджень, це надихає та заряджає.
Experience Haus
Experience Haus — лондонська школа, яка спеціалізується на курсах та воркшопах на тему продуктового дизайну та менеджменту, їх кредо — “Learn by doing”. Політика компанії Experience Haus орієнтована на студентів, тому навчальні групи невеликі — на моєму курсі нас було лише 8. Єдиний мінус у тому, що online курс всього один, а всі решта у offline форматі у Лондоні (пощастило мешканцям Лондона!).
Програма 2-х місячного курсу охоплює дизайн процес подвійного діаманта (Double Diamond): від дослідження користувачів та ідеї до створення прототипів та їх валідації. Весь процес ми проходили на прикладі вирішення завдань для бізнесу, який стосувався волонтерської діяльності.
Практика 👩🏻🔬
Курс був у форматі реального часу, тобто кожне заняття — це 2-х годинний online воркшоп двічі на тиждень з теорією на початку та практикою після. Потрібно віддати належне нашому кураторові Джону Уайту, UX досліднику у Bookatable, який класно організовував нашу роботу та завжди пояснював незрозумілі моменти на реальних прикладах зі свого досвіду. При мінімумі теоретичної частини основний фокус був на практику.
Хоча проект був один, на початку ми визначили 2 аспекти покращення користувацького досвіду, на яких і зосередилися. Для кожного з них ми паралельно створювали дослідницькі артефакти, а згодом — прототип у Figma. Якщо ви раніше не працювали у Figma — не переймайтеся, два заняття були присвячені вивченню програми та створенню прототипу з запрошеним експертом Бартом Уівером, Senior UX/UI Designer у Bookatable.
Домашніх завдань не було, вся практика відбувалась під час воркшопів, так що курс легко поєднується з робочим графіком. З іншого боку мені не вистачало практики, тому що далеко не все встигаєш зробити під час воркшопу. Але саме завдяки відсутності домашньої роботи мені вдалося поєднувати два курси упродовж місяця.
Працювали ми у сервісах Mural та Google Docs — саме вони передбачені програмою курсу.
Командна робота ⛹🏻♀️
Зазвичай над практичною частиною працювали у парі, рідше — вчотирьох, але склад команд варіював від дзвінка до дзвінка, тобто у кожного була можливість попрацювати з усіма студентами. Студенти були переважно з Великої Британії, окрім мене та студенту с Нідерландів. Не дивлячись на те, що моє володіння англійською (несподівано) відрізняється від рівня носіїв мови, я не відчула жодного дискомфорту, напроти — тільки підтримку зі сторони куратора та студентів. Наша команда студентів була дуже класна!
Час ⏱
На що потрібно звернути увагу у першу чергу, так це на різницю у часі: воркшопи тривали з 19:30 до 21:30 за лондонським часом, тобто це з 21:30 до 23:30 за київським. Тож основна проблема була у тому, щоб залишатися продуктивним увечері.
Що в результаті? 💡
За 2 місяці ми пропрацювали процес Design Thinking, розібрали кожен його крок та задачі, які на ньому вирішуються. Загалом курс більше про розуміння базових процесів, він може бути початковим кроком до більш детального вивчення кожного з них.
Додаткові online ресурси
Окрім курсів, в online формат перейшли воркшопи, лекцій та цілі конференції.
- Projector.Online організовує лекції та воркшопи, окрім цього у платформи є відео бібліотека з якісним контентом про дизайн, маркетинг, мистецтво та розробку.
- Дизайн центер Apollo регулярно проводить лекції та воркшопи.
- Платформа Product Management Community окрім воркшопів запускає тематичні курси, які складаються з 7 модулей — якраз зараз відбуваєтьс набір на новий курс Stakeholder Management Hero.
- Experience Haus пропонує також воркшопи, часто безкоштовні.
- На Interaction Design Foundation можна знайти різноманітні дизайн курси, розділені за рівнями.
- Українська спільнота Whatabout: Community нещодавно провела першу міжнародну дизайн конференцію, чекаємо на наступні.
- Community-Z, заснована у Мінську, організовує міжнародні online конференції на тему дизайну.